Rozhledna Anna – Anenský vrch

Anenský vrch byl v dobách dávných i méně dávných vždy významným místem východní části Orlických hor a zároveň i místem s nejvyšší nadmořskou výškou v této části hor. Nadmořská výška je v dnešní době uváděna 992 m. n. m. Vrchol byl využíván jako turistická vyhlídka velmi dávno. V 18. století se stal vrch poutním místem a byl zasvěcen Sv. Anně. Konala se tam každoroční pouť na svátek Sv. Anny. Následně byla na vrcholu vybudována kaple. Ve hřebeni střechy byla věžička, která nesloužila jako zvonice, ale jako vyvýšená vyhlídka do které se lezlo po žebříku. Vedle kaple byla postavena malá dřevěná rozhledna, která poskytovala výhled do všech stran.

V 30. letech minulého století musela kaple a rozhledna ustoupit výstavbě opevnění. Na Anenském vrchu byly postaveny dva sruby těžkého opevnění, které nebyly nikdy využity. Občané kapli demontovali a přemístili ji na východní okraj lesního komplexu u tehdejší osady Hadinec. Po 2. světové válce sloužil Anenský vrch stále jako vyhlídka, jenom se turisté rozhlíželi ze stropu pěchotního srubu. V dobách totality byl Anenský vrch využíván jako požární hláska.

Před několika lety starostové okolních obcí uvažovali o obnovení tradic rozhleden v Orlických horách. Byla naplánována síť rozhleden i ve spolupráci s polskou stranou. Tato myšlenka pomalu zapadala do zapomnění, protože malé obce většinou neměli sílu a prostředky na akce většího rozsahu. Této myšlenky se chopily Lesy České republiky, s. p. a ve spolupráci se starosty Rokytnice v Orlických horách a Bartošovic v Orlických horách byl v roce 2010 vypracován projekt rozhledny na Anenském vrchu, který vytvořil Ing. Antonín Olšina. Stavbu realizovala firma Teplotechna Ostrava. Rozhledna byla postavena za necelé tři měsíce a byla slavnostně otevřena pro veřejnost 28. 10. 2010. Byla pojmenována v duchu tradice místa jako rozhledna Anna. Jedná se o dřevěnou hrázděnou stavbu s ocelovým samonosným schodištěm. Stavba je postavena na čtyřech sloupech, které jsou modřínové a pocházejí z porostů LČR, s. p. LS Rychnov nad Kněžnou. Vyhlídkové plošiny jsou z dubového dřeva a výplně zábradlí z dřeva borového. Celková výška rozhledny je 17 metrů a horní vyhlídková plošina je ve výšce 14 metrů. Stavba byla financována ze zdrojů LČR a s fondů Evropské unie.

Z rozhledny je výhled do všech světových stran. Do vnitrozemí je rozhled do vzdálenosti asi 60 kilometrů. Je vidět například Kunětická hora, Hradec Králové, elektrárna Opatovice. Na západ je vidět areál sjezdovek na Zakletém s Komářím vrchem. Naskýtá se i velmi nezvyklý pohled na obec Orlické záhoří. Na severu je vidět Polsko a na východ masiv Kralického Sněžníku. Je vidět Suchý vrch. Nádherný je i zimní pohled, kdy je viditelnost nejlepší s celého roku a kouzelný je západ slunce v zimě.

Přijeďte se podívat na východní část Orlických hor z ptačí perspektivy a navštívit další turisticky zajímavé lokality v této části Orlických hor.